توپی شناور چیست ؟

توپی شناور چیست ؟

همانطور که از نام آن پیداست، یک شیر توپی شناور همراه با یک توپ توخالی است که در داخل بدنه شناور است و برای تنظیم جریان می چرخد. توپ تکیه گاه ندارد و در دریچه معلق می ماند. این نوع شیر توپی جزء لاینفک سیستم لوله کشی می باشد. این نوع دریچه از یک توپ شناور ساخته شده است که در داخل بدنه حرکت می کند. توپ از طریق یک ساقه به مکانیزم کنترلی متصل می شود. مکانیزم کنترل می تواند الکتریکی، پنوماتیکی یا هیدرولیک باشد. 

شفت به کاپوت متصل می شود که از شفت محافظت می کند. یک پوشش فلزی سخت به درپوش سوپاپ وصل شده است و دهانه ای را که هنگام اتصال شفت به مکانیزم کنترل خارجی ایجاد می شود، می پوشاند.

شیر توپی شناور در کاربردهای فشار کم تا متوسط استفاده می شود. آنها برای کنترل گازها و مایعات طراحی شده اند. از آنجایی که از آب بند دو طرفه استفاده می کنند، می توانند حتی در فشارهای بالا نیز به طور قابل اعتماد عمل کنند. آنها سبک و مقرون به صرفه هستند و جزء رایج سیستم های لوله کشی هستند. 

دریچه توپی شناور با چرخش 90 درجه یک توپ، جریان را آب بندی می کند. توپ روی شفت متصل به اپراتور می چرخد. یک شکاف در انتهای شفت ایجاد می شود که صندلی را عمود بر مسیر جریان نگه می دارد. شکل نشیمن به گونه ای است که توپ نمی تواند روی بدنه سوپاپ بلغزد. 

این نوع شیر صنعتی از جنس متفاوتی ساخته می شود. مطمئن شوید که یک ماده بادوام انتخاب می کنید. شیر باید دارای آب بندی قوی و بادوام باشد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید